Dlaczego nie mogę schudnąć?!

Pocisz się, ćwiczysz, stosujesz diety. Jedną, drugą, trzecią. Przez chwile jest ok, ale nagle wszystko staje w miejscu. Brzmi znajomo?

Zadajemy sobie wtedy wiele pytań takich jak: dlaczego nie mogę schudnąć? Jak schudnąć, kiedy dieta nie działa? Co jeść, żeby schudnąć?

Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną tego, że Twoja waga stoi w miejscu lub waha się, jak oszalała, kiedy tylko na chwilę „przymkniesz oko”?

Jednak rzadko kiedy, za tymi pytaniami idą czyny.

Wśród przyczyn problemów związanych z redukcją wagi ciała, możemy znaleźć takie powody jak:

 • problemy hormonalne
 • długotrwała i restrykcyjna dieta
 • zbyt wysokokaloryczna dieta
 • przeciążenie treningami
 • nieprawidłowo dobrany trening
 • zbyt wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu)
 • choroby autoimmunologiczne
 • nieszczelność bariery jelitowej
 • przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
 • efekt plateau
 • aspekty psychologiczne (przekonania, brak samoakceptacji)

Przyczyn problemów ze zrzuceniem wagi, jest na prawdę o wiele więcej i znalezienie tej, która akurat wpływa na nas, może być nie lada wyzwaniem.

Co w takim razie zrobić?

Oczywiście, możesz próbować na własną rękę rozwikłać zagadkę stojącej wagi, jednak musisz mieć świadomość, że będzie to czasochłonne i prawdopodobnie będzie dosyć kosztowne (wszystkie badania, metody prób i błędów w diecie i treningach itd.).

Pamiętaj jednak, że tak samo, jak w innych dziedzinach, tak i w temacie odchudzania istnieją specjaliści, którzy już po wstępnej analizie Twojego żywienia, treningu, trybu życia, reakcji organizmu i cech osobowościowych, powinni być w stanie wykluczyć większą część ewentualnych przyczyn i skoncentrować Twoją uwagę, na tych, które są najbardziej prawdopodobne. Są to oczywiście trenerzy, dietetycy, psychologowie i lekarze, a już najlepiej kiedy jedna osoba łączy w sobie kilka tych dziedzin. Wtedy sprawa staje się o wiele prostsza ponieważ istnieje szansa, że korzystając z zasobów wiedzy danego specjalisty w różnych dziedzinach, o wiele szybciej znajdziemy rozwiązanie problemu.

Na rynku możemy często znaleźć trenerów-fizjoterapeutów, trenerów-dietetyków, rzadziej trenerów-lekarzy, czy trenerów-psychologów.

Idealną sytuacją jest, jeżeli trafisz na trenera, który stale pogłębia swoją wiedzę z zakresu treningu, dietetyki, psychologii, medycyny i fizjoterapii, jednak tak szerokie spektrum wiedzy dotyczy tylko niewielkiej grupy trenerów.

Jak zatem wybrać specjalistę, który pomoże Ci znaleźć źródło problemów z odchudzaniem? Znajdź osobę o najszerszym spektrum wiedzy w różnych dziedzinach, w Twojej okolicy. Już po pierwszej konsultacji prawdopodobnie wyczujesz, czy dana osoba faktycznie ma pojęcie na temat tego co robi, a także, jeżeli jej wiedza okaże się niewystarczająca, to pokieruje Cię do odpowiednich specjalistów współpracujących i wspólnymi siłami prawdopodobnie uda się Wam rozwikłać zagadkę stojącej wagi. 🙂

Masz pytania? Śmiało wrzucaj je w komentarze, na wszystkie postaram się odpowiedzieć zgodnie z zakresem mojej wiedzy lub odesłać Cię do odpowiednich źródeł! <3

Niko

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top