Pocisz się, ćwiczysz, stosujesz diety. Jedną, drugą, trzecią. Przez chwile jest ok, ale nagle wszystko staje w miejscu. Brzmi znajomo?
Zadajemy sobie wtedy wiele pytań takich jak: dlaczego nie mogę schudnąć? Jak schudnąć, kiedy dieta nie działa? Co jeść, żeby schudnąć?
Dlaczego tak się dzieje i co jest przyczyną tego, że Twoja waga stoi w miejscu lub waha się, jak oszalała, kiedy tylko na chwilę „przymkniesz oko”?
Jednak rzadko kiedy, za tymi pytaniami idą czyny.
Wśród przyczyn problemów związanych z redukcją wagi ciała, możemy znaleźć takie powody jak:
- problemy hormonalne
- długotrwała i restrykcyjna dieta
- zbyt wysokokaloryczna dieta
- przeciążenie treningami
- nieprawidłowo dobrany trening
- zbyt wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu)
- choroby autoimmunologiczne
- nieszczelność bariery jelitowej
- przerost flory bakteryjnej w jelicie cienkim
- efekt plateau
- aspekty psychologiczne (przekonania, brak samoakceptacji)
Przyczyn problemów ze zrzuceniem wagi, jest na prawdę o wiele więcej i znalezienie tej, która akurat wpływa na nas, może być nie lada wyzwaniem.
Co w takim razie zrobić?
Oczywiście, możesz próbować na własną rękę rozwikłać zagadkę stojącej wagi, jednak musisz mieć świadomość, że będzie to czasochłonne i prawdopodobnie będzie dosyć kosztowne (wszystkie badania, metody prób i błędów w diecie i treningach itd.).
Pamiętaj jednak, że tak samo, jak w innych dziedzinach, tak i w temacie odchudzania istnieją specjaliści, którzy już po wstępnej analizie Twojego żywienia, treningu, trybu życia, reakcji organizmu i cech osobowościowych, powinni być w stanie wykluczyć większą część ewentualnych przyczyn i skoncentrować Twoją uwagę, na tych, które są najbardziej prawdopodobne. Są to oczywiście trenerzy, dietetycy, psychologowie i lekarze, a już najlepiej kiedy jedna osoba łączy w sobie kilka tych dziedzin. Wtedy sprawa staje się o wiele prostsza ponieważ istnieje szansa, że korzystając z zasobów wiedzy danego specjalisty w różnych dziedzinach, o wiele szybciej znajdziemy rozwiązanie problemu.
Na rynku możemy często znaleźć trenerów-fizjoterapeutów, trenerów-dietetyków, rzadziej trenerów-lekarzy, czy trenerów-psychologów.
Idealną sytuacją jest, jeżeli trafisz na trenera, który stale pogłębia swoją wiedzę z zakresu treningu, dietetyki, psychologii, medycyny i fizjoterapii, jednak tak szerokie spektrum wiedzy dotyczy tylko niewielkiej grupy trenerów.
Jak zatem wybrać specjalistę, który pomoże Ci znaleźć źródło problemów z odchudzaniem? Znajdź osobę o najszerszym spektrum wiedzy w różnych dziedzinach, w Twojej okolicy. Już po pierwszej konsultacji prawdopodobnie wyczujesz, czy dana osoba faktycznie ma pojęcie na temat tego co robi, a także, jeżeli jej wiedza okaże się niewystarczająca, to pokieruje Cię do odpowiednich specjalistów współpracujących i wspólnymi siłami prawdopodobnie uda się Wam rozwikłać zagadkę stojącej wagi. 🙂
Masz pytania? Śmiało wrzucaj je w komentarze, na wszystkie postaram się odpowiedzieć zgodnie z zakresem mojej wiedzy lub odesłać Cię do odpowiednich źródeł! <3
Niko